Nigdy nie używałam na swoich zdjęciach znaku wodnego. Uważałam, że psuje cały efekt dobrej fotki. Niestety po incydencie, kiedy pewna Pani ukradła moją pracę graficzną, podpisując się pod nią swoim nazwiskiem i namawiając do jej kupna, tupnęłam nogą i postanowiłam coś z tym zrobić. Jedyne, co przyszło mi na myśl, to znak wodny. 

Dziś pokażę Wam, jak w łatwy sposób za pomocą programu Photoshop zrobić znak wodny, który nie będzie szpecił naszych zdjęć.

Potrzebne programy:
PHOTOSHOP

Ja posługuję się wersją anglojęzyczną. Dla Was będę tłumaczyła polecenia na polski. Przyciski i polecenia obojętnie na wersję języczną, zawsze znajdują się w tym samym miejscu, więc jeśli ja coś źle tłumaczę, to zawsze możecie klikać na polecenia znajdujące się w tych samych miejscach w Waszym programie.

1. Otwieramy nasz Photoshop. Klikamy FILES (Plik) i tworzymy nowe tło NEW… (Nowy…)

znak wodny2. Po otwarciu ramki określamy szerokość i wysokość naszego tła. Ja ustawiłam sobie 1400 px X 780 px. Niestety szerokość i wysokość musicie sobie określić sami. To Wy wiecie najlepiej jaki napis chcecie zrobić jako znak wodny.  Jeśli Wasz napis wolicie bardziej w pionie, będziecie musieli zrobić większą wysokość, jeśli będzie to długi napis, wtedy zwiększycie odpowiednio szerokość.
WAŻNE! Tło musicie ustawić przezroczyste (TRANSPARENT).

znak wodny 3. W dolnym prawym rogu klikamy małą ikonkę wyglądającą jak kartka (druga z prawej). Stworzy nam się NOWA WARSTWA.

znak wodny 34. Spośród naszych narzędzi wybieramy tą z literką T. Dzięki temu za chwilę będziemy mogli już pisać na naszym tle.

znak wodny 45. Wybrałam sobie czcionkę, dostosowałam wielkość do swoich potrzeb i napisałam po prostu: TOMITOBI.PL
Moja czcionka nazywa się EngraversGothic BT.

znak wodny 5Powiem Wam, że najgorsze już za Wami!

6. Kiedy mam już nasz napis w ostatecznej wersji, która nas zadowala, klikamy na naszym pasku narzędzi w ikonkę wyglądającą trochę jak kwadrat rysowany przerywaną linią.

znak wodny 67. Zaznaczamy nasz tekst. Im bliżej napisu, tym lepiej.

znak wodny 68. Następnie klikamy w EDIT (Edycja) i odnajdujemy polecenie DEFINE BRUSH PRESET (zdefiniuj pędzel).

znak wodny 69. Nadajemy jakąś nazwę naszemu znakowi. Na przykład mój znak wodny i klikamy OK.

10. Żeby sprawdzić czy prawidłowo postąpiliśmy z zapisaniem otwieramy sobie jakieś nowe dowolne zdjęcie. FILES (Plik) -> OPEN (Otwórz) -> Wybieramy zdjęcie.

11. Tworzymy nową warstwę -> patrz punkt trzeci tego tutoriala.

12. Następnie w pasku narzędzi po lewej stronie wyszukujemy pędzel i klikamy na niego.
Ja wolę znaki wodne robić w kolorze białym, dlatego przed nałożeniem pędzla zmieniam jego kolor na biały. Na dole Waszego paska z narzędziami (po lewej stronie) znajdują się takie małe kolorowe kwadraciki (u mnie jeden z nich jest czarny, drugi zielony). Klikamy w czarny kwadracik. Otworzy nam się okno z paletą kolorów. Ustawiamy sobie na niej kolor BIAŁY  i zatwierdzamy przyciskiem OK.

znak wodny 6znak wodny 613. Wasz pędzel wyszukujemy w kształtach pędzla. Będzie on na pewno zapisany jako ostatnia pozycja w Waszych kształtach.
Jeśli okaże się, że Wasz pędzel jest za duży do zdjęcia, które otworzyliście, nie pozostaje Wam nic innego, jak go po prostu zmniejszyć. Służy do tego opcja SIZES (Rozmiar). Ustawcie taki rozmiar, jaki Was zadowoli. Kiedy już dopasujecie ustawienia wielkości pędzla do swoich potrzeb, kilkacie na zdjęciu w miejsce, w którym znak ma się znaleźć.

znak wodny 614. Ja swój znak postawiłam na środku zdjęcia.

15. Sam biały znak jest trochę szpecący i nieciekawie się prezentuje. Dlatego warto zmniejszyć trochę krycie. W tym celu po prawej stronie, przy ramce z naszymi warstwami mamy bardzo pożyteczne narzędzie jakim jest OPACITY (czyli Widoczność). Ustawcie sobie coś między 40-50%. Ja wybrałam 45%. To, jak intensywny będzie znak, zależy już od Was.

znak wodny 616. Jeżeli po czasie stwierdzicie, że jednak nie jest to fajne miejsce na znak wodny możecie go bardzo prosto przenieść używając zwyczajnego wskaźnika. Znajdziecie go w narzędziach po lewej stronie.

znak wodny 6Pamiętajcie jednak, że centralnie ustawione znaki wodne o wiele trudniej usunąć!

W zasadzie to już koniec! Wasz pędzel został zapisany na stałe. Teraz przy obróbce zdjęć wystarczy, że za każdym razem uruchomicie Wasz pędzel i wyszukacie podpis, jaki własnie stworzyliście i nałożycie go na zdjęcie czy grafikę. Wtedy wystarczy, że zapamiętacie postępowanie od punktu 11 – 15. Z czasem wstawianie podpisu zajmie Wam kilka sekund!

Powodzenia!

7 komentarzy

  1. Ostatnio sam szukałem rozwiązania i choć w gimpie znak wodny potrafię zrobić, to dla 60 zdjęć… jest wtyczka dla WordPress (w zasadzie 2, które polecam) i z automatu przy wgrywaniu lub “na rozkaz” robi znak wodny. Ja korzystam z Easy Watermark, bo mogę wybrać zdjęcie, przywrócić do stanu “przed” zrobić logo z tekstu (ja użyłem adresu strony) lub z obrazka. ustawiłem raz, a potem wgrałem z 60 zdjęć i “samo” zrobiło malutki znak wodny ;-)

  2. Bardzo mi pomogliście :) nie jestem grafikiem i z Photoshopa korzystam intuicyjnie tylko, więc dla mnie MEGA :) Dziekuję :)

  3. Kurcze, uczę się dopiero photoshopa i mam problem, bo wykonuje krok po kroku polecenia, niby piszę (przynajmniej tak mi się wydaje), co ma się znaleźć na znaku wodnym i tego nie ma. Za chwilę mi się renderuje a napisu jak nie było tak nie ma :( O co może chodzić? Będę wdzięczna za pomoc.

  4. witam,robie wszytko krok po kroku i nie moge ustawic koloru bialego,pedzel dziala w kazdym kolorze (po ustawieniu kwadracikow po lewej stronie) ,ale nie bialy,gdzie popelniam blad?

Leave a Reply

%d bloggers like this: