Wielu rodziców panicznie boi się dać dziecku do ręki smartfon czy tablet. Wyobrażamy sobie, że nasze dziecko zacznie od razu eksplorować internet od tej najgorszej strony. Jednak jeśli to my zaczniemy oswajać nasze dziecko z dzisiejszą techniką, internet wcale nie musi stanowić od razu wielkiego zagrożenia.

W naszym domu internet jest wykorzystywany od samego początku. Nie mówimy dzieciom, że to samo zło, jak niektórzy dorośli mają w zwyczaju. Pokazujemy różne możliwości, poznajemy wspólnie strony internetowe dla dzieci, gramy w gry czy oglądamy bajki edukacyjne. Pokazujemy jak wykorzystać internet z głową, jednocześnie mając kontrolę nad tym, co oglądają nasze dzieciaki.

I tak oto, nadszedł dzień, kiedy dzięki YouTube’owi nasz młodszy syn sam nauczył się literek, matematyki czy języka angielskiego na poziomie pierwszej klasy szkoły podstawowej. A trzeba zaznaczyć, że ma tylko cztery lata. Mamy porównanie w różnych metodach nauki, widząc, jaki materiał i jakie wymagania są w szkole podstawowej. Nudne wypisanie słówek na kartce nijak nie zachęca dzieciaków do nauki. Sądzę, że jest to jeden z gorszych sposobów. Zakuć, zdać i zapomnieć, jak to było w naszych czasach. A przecież nie o to chodzi. Dlaczego nie pokazać dzieciakom, że nauka może być fajna, śmieszna i przyjemna?

I tym sposobem, nasz młodszy syn, sam decydując o tym, co będzie oglądał na YouTubie, pokazał nam swoją ulubioną playlistę. Zdziwiliśmy się bardzo, widząc, że kreskówki zostały u niego zastąpione bajkami edukacyjnymi. Nasz syn śmiejąc się i śpiewając uczył się angielskiego. I nie tylko! Poznał już alfabet po francusku, rosyjsku i ukraińsku (chyba). Na naszym instagramie możecie zobaczyć wyróżnioną relację pt. “Poliglota”, gdzie możecie posłuchać zarówno piosenek, które słucha Tomek praktycznie codziennie, oraz być świadkami recytowania alfabetów w kilku językach.

5 edukacyjnych filmików z YouTube dla dzieci:

  1. UBU —> klik <—
  2. ORIGINATOR KIDS —> klik <—
  3. ENDLESS NUMBERS —> klik <—
  4. ALFABET WARZYWNO-OWOCOWY —> klik <—
  5. 7 RÓŻNYCH ALFABETÓW + NAZWY ZWIERZĄT —> klik <—

Ciekawa jestem bardzo, jakie filmiki – i czy w ogóle – oglądają Wasze dzieci.
Pozwalacie maluchom na samodzielne oglądanie YouTube’a? 

Leave a Reply