Kto z nas nie zna oryginalnego smaku tranu? Ten oleisty płyn o specyficznym zapachu odpycha do dziś. Wcale nie dziwię się, że nasze dzieci nie chcą go pić. Na całe szczęście medycyna zmienia się tak szybko, że dziś na rynku możemy znaleźć tran zarówno w kapsułkach, jak i o owocowym smaku. Dziś opowiem Wam o NAJLEPSZYM i NAJSMACZNIEJSZYM TRANIE DLA DZIECI. Moje dzieciaki piją go od prawie miesiąca i od pierwszej łyżeczki piją go bardzo chętnie. 

Co zawdzięczamy łyżeczce tranu? 

Tran jest także źródłem dobrze przyswajalnych NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) omega-3. Kwasy te pełnią istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, ale nie tylko. W składzie znajdziemy także: nienasycone kwasy tłuszczowe EPA i DHA oraz witamin A i D.

Porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia: Dzieci powyżej 1 roku życia do 3 roku życia: 1 łyżeczka dziennie (5 ml). Dzieci powyżej 3 lat i osoby dorosłe: 2 łyżeczki dziennie (10 ml).

Jak dbać o właściwości zakupionego tranu?

Warunki przechowywania są szczególnie ważne w przypadku płynnego tranu. Łatwo ulega on utlenieniu i wpływowi ciepła, dlatego po pierwszym otwarciu butelki tran należy przechowywać w lodówce. Nie wolno go zamrażać. Należy również ograniczyć dostęp światła.

Od jakiego wieku można podawać tran dzieciom?

Na rynku pojawiło się wiele specyfików przeznaczonych dla dzieci, zawierających olej rybi (kapsułki do żucia, żelki). Zarówno ich postać, jak również smak i zapach zachęcą do stosowania nawet najbardziej wybrednych małych pacjentów. Do wyboru są też bardzo małe kapsułki, z których połknięciem większe dziecko nie będzie miało problemu lub smakowe trany w płynie.

Jak zażywać tran? Kilka podstawowych zasad:

 • Przyjmowanie tranu w czasie posiłków zmniejszy tzw. efekt “odbijania się” i uczucie pewnego niesmaku w ustach. Przede wszystkim jednak należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania zalecanego przez producenta.
 • Ze względu na to, że tran zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, nie należy stosować tranu ponad zalecaną dzienną normę, aby nie doszło do ich przedawkowania.
 • Nigdy nie należy stosować jednocześnie innych preparatów wielowitaminowych, gdyż praktycznie każdy z nich zawiera witaminę A i D, które również występują w tranie.
 • Przy okazji kwasów omega-3 warto dodać, że ze względu na swoje działanie kwasy te nie powinny być stosowane u osób ze skazami krwotocznymi czy stosującymi silne leki przeciwzakrzepowe.
 • Zawsze trzeba robić przerwy w podawaniu takich specyfików. Dawkujmy więc tran w miesiącach jesienno-zimowych, a wiosną i latem pozwólmy naszemu organizmowi czerpać witaminy ze świeżych owoców i warzyw.

Nie da się ukryć, że każda mama chce dbać o zdrowie swoich dzieci najlepiej jak się da. A sezon jesienno-zimowy ogólnie nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Mamy przedszkolaków wiedzą najlepiej, że to najcięższy okres w roku. Były takie czasy, kiedy moje dzieci co tydzień przynosiły katar i kaszel do domu, a te z pozoru niegroźne infekcje później kończyły się temperaturą i tygodniowym zwolnieniem i siedzeniem z maluchami w domu. Postanowiłam powiedzieć dość chorobom i postawiłam wszystko na jedną kartę – podaję dzieciakom tran. Tobiasz doskonale pamięta, że kiedy był malutkim dzieckiem dostawał oryginalny tran. Jednak szybko kończyło się jego dawkowanie, ze względu na specyficzny zapach i smak. Teraz, pije owocowy tran z Domowej Apteczki i nie słyszę choćby jęku niezadowolenia. Obaj chłopcy z wielką chęcią piją dziennie po dwie łyżeczki. Koniec z płaczem i tupaniem nogami! Od teraz dbanie o ich zdrowie to czysta przyjemność.

tran dla dziecitran dla dzieci tran dla dzieci tran dla dzieci tran dla dzieci tran dla dzieci

 

8 komentarzy

 1. Moje dzieciaki wolą jednak ten w kapsułkach. Na szczęście są już w tym wieku, że radzą sobie z nimi bez problemu :)

 2. Gosia Owczarek Reply

  z tranem jesteśmy za pan brat, nawet jak trzeba go pić:)

 3. U nas tran odpada ze względu na dietę wegetariańską, ale są na szczęście alternatywy :)

  • No tak, wegetarianizm wyklucza tran. Czym więc uzupełniacie witaminy w takich miesiącach jesiennych? Stosujecie inne zamienne suplementy?

Leave a Reply

%d bloggers like this: