Małe dzieci – mało snu.
Duże dzieci – niedużo snu.

– przysłowie ludowe

Zalewa cię fala ciepła i błogiego spokoju, gdy usypiasz swoje maleństwo na rękach… a chwilę później zalewa cię złość, gdy maleństwo budzisię i rozrabia przez resztę nocy? Twoje dziecko co nocy broni się rękami i nogami przed pójściem spać, krzyczy “Nie, nie nie!”, a twój dom zamienia się w pole bitwy? […]
Czujesz się jak po otrzymaniu wielkiej, tłustej jedynki z rodzicielstwa.
A ponad to doznajesz skrajnego wyczerpania.
Ach… sen!

– Harvey Karp, Najszczęśliwszy śpioch w okolicy

Znacie to?
Ja niestety aż za dobrze.
Oba przypadki moich dzieci to całkowite NIE-śpiochy. Spanie mogłoby nie istnieć. W zasadzie bardziej samo pójście spać.
Pomimo rytuałów -> kąpiel,  bajka + kolacja + krótka, spokojna zabawa -> SEN, niestety muszę stwierdzić, że z zasypianiem mamy problem.

Nie raz słysząc opowieści mam o przesypianiu nocki przy miesięcznym niemowlaku, dostawałam gorączki. Mi nie dane to było. Tobiasz pierwsze CAŁE noce – BEZ POBUDKI – zaczął przesypiać GRUBO PO ROKU! Co noc musiał wypić butlę mleka. Nie pomagało zagęszczanie, kaszki, woda oduczająca nocnego picia, smoczki. MUSIAŁ MIEĆ MLEKO!

Tom – kolejny facet z wielkim apetytem. Całe noce przesypia od niespełna miesiąca. A zauważyć należy, że za kilka dni kończy ROK.

Kiedy dzieci kiepsko śpią, dla rodziców nie jest to jedynie drobna uciążliwość – to naprawdę poważny problem. Przerywany sen rodziców może bowiem prowadzić do zaburzeń równowagi psychicznej, konfliktów w związku i utrudnia odnalezienie radości rodzicielstwa.

– Harvey Karp, Najszczęśliwszy śpioch w okolicy

WIECIE, ŻE: przeciętna matka traci 200-300 godzin snu w pierwszym roku dziecka? Czyli 51% kobiet, gdy zostaje matkami śpi mniej niż 6 godzin na dobę!!!

SONY DSC

Książka pt. “Najszczęśliwszy śpioch w okolicy” Harvey’a Karpa, skierowana jest do rodziców dzieci od zera do pół roku. Z tej książki dowiecie się:
– Dlaczego rozpieszczanie dziecka jest niemożliwe?
– Jak przedłużyć sen maleństwa o godzinę lub dłużej?
– Które rytuały zasypiania działają najlepiej?
– Jak zakończyć codziennie wieczorna zmagania z przedszkolakiem?

NIESTETY książka nie powie Wam JAK nauczyć dziecko spać.
Stanowi ona jedynie serię wielu wskazówek, które mają UŁATWIĆ rodzicom proces usypiania niemowlaka. Karp twierdzi, że po zastosowaniu jego rad, wiele amerykańskich rodziców odczuwa znaczną poprawę w długości snu swojej pociechy.
Książka oprócz wspomnianych już porad, stanowi skarbnicę wiedzy na temat snu.

SONY DSC
SONY DSC

Z ręką na sercu przyznaję się, że NIE STOSUJĘ rad Karpa. Który rodzic po godzinnej walce z niemowlakiem, będzie go budził? Dla mnie mija się to z celem. Kiedy widzę, że moje dzieci zasypiają, chce mi się skakać z radości. Najczęściej szybko przebieram się w piżamę i przytulam się do poduszki, by zregenerować siły.

Ciekawa jestem która z Was zna Karpa i stosowała jego rady. Na serio są tak dobre?

– wpis powstał dzięki współpracy z Wydawnictwem Mamania

6 komentarzy

  1. Jakbym czytała o swoim dziecku, które przesypiało tylko pierwszy miesiąc swojego istnienia. Obecnie (prawie 7m) sen w dzień mógłby nie istnieć, pośpi jeszcze czasami na spacerach. Nauczyłam się z tym żyć:) Ale za metodę 5s dałabym Karpowi Nobla. Uratowała nam dziesiątki, dziesiątko nocy. Wyeliminowała wielogodzinne bujanie, lulanie i płacze przed snem. Nauczyła dziecko względnie samodzielnego zasypiania. (Oczywiście są wyjątki i skoro ją właśnie pochwaliłam, to pewnie dziś będę miała za swoje;)) Tak więc tak, stosowałam tę najpopularniejszą metodę i bardzom z niej rada:)

  2. ja nie czytałam tej książki, natomiast wpadła mi w ręce książką Tracy Hogg, która też m.in pisze o usypianiu i śnie…my kilka rad zastosowaliśmy i zadziałało :) teraz jak się Maja urodzi też będziemy je stosować ale szybciej…:)

  3. http://szajba-mi-bije.blogspot.com Reply

    Jej jak to dobrze że moje dziecię zawsze śpiochem było .. nigdy problemów z usypianiem ,żadnych pobudek przy odkładaniu do łóżeczka , noce ”prawie” przesypiane . Taki jakiś fajny egzemplarz mi się trafił :)

    • Teraz też mogę powiedzieć, że moje dziecko daje mi się wyspać. Niestety, żeby to powiedzieć musiałam czekać prawie ROK. ;)

Leave a Reply

%d bloggers like this: