Książki, to jest coś, w co uwielbiam inwestować. A zwłaszcza, jeśli to mają być tytuły, do których będziemy wracać z wielką chęcią i wspominać je przez dłuższy czas. Mam to szczęście, że moje dzieci (a przynajmniej 2/3 z nich) lubią czytać i lubią jak się im czyta. A, że w krótce Mikołajki i święta Bożego Narodzenia, to pomyślałam sobie, że warto pokazać Ci, co ostatnio czytają moi chłopcy i polecić Ci ciekawe tytuły dla dzieci. 

Latam na wysokości lamperii widząc, że mój siedmiolatek, sam z siebie bierze podręcznik szkolny i czyta po kolei wszystkie czytanki. Często są one dla niego za proste, więc tym bardziej mam motywację, by wyszukiwać ciekawe dla niego książki. Tobiasz, jak książka go zainteresuje (a do tej pory męczył się tylko z Akademią Pana Kleksa), potrafi pochłonąć w kilka dni. Zachwycony był Charliem i fabryką czekolady na tyle, że poprosił o kolejne jej części!

Ale tu znajdziesz prawdziwy hit.

A. Goscinny – Lukrecja

W życiu nie myślałam, że chłopcu w wieku Tobika może spodobać się książka o dziewczynce. No a jednak się myliłam. Bobi każdy Tom Lukrecji pochłaniał! Nie wspomnę, że czekając na wydanie zwartego tomu, przeczytał sam z siebie pozostałe trzy chyba dwa razy. To chyba najlepsza rekomendacja jaką mógłby wymarzyć sobie autor książek dla dzieci. Widok wąchającego strony nowej części dziecka, był dla mnie rozczulający. Jak tylko dostaliśmy czwarty tom, wziął go i zniknął na swoim łóżku, aż nie przeczytał prawie połowy książki za jednym zamachem!

Jeśli znacie świat Mikołajka – TEGO Mikołajka – to koniecznie musicie poznać Lukrecję. Jego kuzynkę. Dziewczyna nie ma lekko. Mama prawnik, młodszy brat, szalona babcia – której nie wolno nazywać babcią za żadne skarby! – oraz żółw Madonna.

A teraz możesz przeczytać sobie nawet fragment książki o Lukrecji
>> Lukrecja cz. 1 tutaj <<
>> Lukrecja cz. 3 tutaj <<
>> Lukrecja cz. 4 tutaj <<

A wiecie co jest najlepsze? Że to nie koniec przygód Lukrecji! W styczniu wychodzi 5 tom jej przygód. Póki co nic nie mówię Tobiaszowi, bo się chłopak tym bardziej nie będzie mógł doczekać.

B. Davies – Powrót wieloryba

Te pozycję potraktowałam, jako książkę, dzięki której Tomek może ze spokojem ćwiczyć czytanie. Krótka historia, pisana dużymi literami, zrozumiała dla każdego dziecka.

“Powrót wieloryba”, to druga część przygód małego chłopca o imieniu Noi. Mieszka z tatą na niewielkiej wyspie, która teraz, pokrywa się śniegiem. Chłopiec w długie zimowe noce wspomina swoją przyjaźń z uratowanym niegdyś wielorybem. Bardzo za nim tęskni. Pewnego dnia tata chłopca wyrusza na połów. Kiedy nie wraca na noc do domu, zmartwiony Noi rusza mu na ratunek. W mroźną noc samotny na środku oceanu potrzebuje pomocy.

M. Rusinek – Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych

Z ręką na sercu powiem Ci, że jest to jedna z nielicznych tego typu książek, która zaciekawiła całą naszą rodzinę. Nawet babcię chłopców. Wiedzieliście skąd się wzięła nazwa bigos? Albo toaleta? Ta książka odpowie na te właśnie pytania. Ja niektórych znaczeń słów w ogóle nie znałam!

Na pewno nie będziecie się nudzić przy tej książce. A przy okazji popatrzcie na ciekawe i kolorowe ilustracje. Mistrzostwo!

 >> tutaj znajdziesz fragment książki <<

A. Ficner-Ogonowska – Wybryki papryki i inne historie o warzywach

Z początku podchodziłam z dystansem do tej książeczki, no bo co ciekawego można napisać o warzywach? I to jeszcze w ten sposób, by zachęcić później do nich dzieciaki. Ale kiedy tylko przeczytaliśmy z chłopakami kilka pierwszych historyjek, buzia sama zaczęła się uśmiechać. Moje serce podbiły… CEBULE! Przeurocze! A te ziemniaki w kokardkach! Sami zobaczcie.
Z tej książki dowiecie się, ile jest warzyw na świecie, w kim podkochują się rzodkiewki, powygłupiajcie się z pomidorami i sprawdzicie, ile ziarenek groszku mieści się w jednym strączku. Mało?

No to przeczytajcie sobie fragment książki: >> tutaj <<

Z niecierpliwością przeglądam listę nadchodzących i widniejących już jakiś czas tytułów w Wydawnictwie Znak i spisuję już kolejne książki, które chciałabym wręczyć do przeczytania chłopcom.

Jeśli szukasz sprawdzonych tytułów, bo jeszcze gubisz się w świecie dziecięcej literatury, to zachęcam do przejrzenia moich wpisów z rekomendacjami. Wszystkie znajdziesz w sekcji “książki dla dzieci“.

Leave a Reply