Kiedy dowiedziałam się, że dane nam będzie z M. wychowywać dwóch synów, wiecie czego bałam się najbardziej? Że to będą dzieci, które nie pokochają książek. Bałam się, że wyrosną mi analfabeci! Całe szczęście obaj chłopcy uwielbiają czytać. Czy to sami, czy kiedy to my czytamy im przed spaniem. Zawsze kiedy kładą się do łóżek pytają się: “Czy będzie dziś jeszcze książka?” Miód dla moich uszu ;)

Nie mogłam doczekać się, kiedy ten wpis powstanie. Zawsze, kiedy przychodzi do nas nowa książka mam ochotę od razu Wam o niej opowiedzieć, ale potem właśnie wpadam na pomysł, że lepiej poczekać i zafundować Wam w jednym wpisie potężną dawkę tytułów. Tym bardziej, że jak sami widzicie, jest ich tu tym razem niemało.

“NOWE PRZYGODY MIKOŁAJKA”, “NOWE PRZYGODY MIKOŁAJKA – KOLEJNA PORCJA”, “NIEZNANE PRZYGODY MIKOŁAJKA”

Książka duetu Goscinny-Sempé pokazuje, jak dorastać, żeby wciąż pozostać dzieckiem. Wydaje mi się, że chłopca, którym jest Mikołajek nie trzeba nikomu przedstawiać. To klasyka! Nie wyobrażam sobie, by moi panowie nie poznali tego rozrabiaki, kurczę blade! Po lekturze „Mikołajka” rosół już nigdy nie będzie tylko zupą, tak samo jak kurczę blade drugim daniem. Mały francuski chłopiec wraz ze swoimi kolegami o nietuzinkowych imionach na zawsze odmienił dziecięcą literaturę.
Jeszcze wszystkich nie przeczytaliśmy, ale wiem, że wkrótce się za nie zabierzemy. Chłopcy uwielbiają słuchać o przygodach swoich rówieśników. O tym, że czytanie dzieciom książek to najlepsze, co możemy im dać, chyba nie muszę wspominać. No i dlaczego by się nie zabawić podczas wieczornych czytanek ;)

“HUCZY JAK W ULU”

Kto by pomyślał, że oprócz słynnej Jeżycjady powstanie książka z akcją w Poznaniu! I nawet zaciekawi moich chłopców! Może i pani Musierowicz nie skradła serca Tobiasza i Tomka (ciekawe, czy się tego kiedyś doczekam…), ale pani Kiełbowicz już owszem i czapki z głów za to! Główną bohaterką książki jest… DZIEWCZYNA! Zaskoczeni? Szanowni Państwo, koniecznie muszą Państwo ją poznać. Ula to treserka lwów i dyrektorka ogrodu zoologicznego, oczywiście w przyszłości, bo na razie ma osiem lat i chodzi do trzeciej klasy. Mieszka na Makowej. Uliczka wygląda na spokojną, ale to tylko pozory. Jeszcze chwila, a pojawią się tu zaginione listy w butelce, zajrzą prawdziwi piraci, gwiazdy filmowe i słynne śpiewaczki, zjawi się nawet córka wikingów Ursulla z Genlandii!
Książeczkę czyta się bardzo szybko. Śmiem twierdzić, że dzieci w drugiej, czy trzeciej klasie nawet same by ogarnęły jej przeczytanie. No i jest bardzo lekka i sympatyczna. Można się przy niej bardzo dobrze bawić i przypomnieć sobie, jak to samemu było się dzieckiem i wymyślało niestworzone historie.

“NOWE PRZYGODY BOLKA I LOLKA”

No, ale tych chłopców to znacie, prawda? Nie wiem dlaczego, ale z biegiem czasu coraz bardziej widzę w nich moje dzieci. Dwoje rozrabiaków, którzy pomimo, że nie zawsze dobrze się dogadują, mają całkiem interesujące życie. W tej książeczce, po raz kolejny (jak to nasz duet), Bolek i Lolek wpadają w kłopoty – internetowy kolega okazuje się hrabią Drakulą, w pobliskim domu pojawiają się duchy, a gra komputerowa zamienia się w pułapkę. Na szczęście bracia mają mnóstwo szalonych pomysłów i (prawie) niczego się nie boją. Gwarantuję Wam dobrą zabawę! 

“KUBA I KANGA”

„Tutaj nawet za sto lat nic się nie wydarzy” – mawia tata. Lecz pewnego dnia ciszę przerywa odgłos wystrzału… Kuba ratuje z rąk kłusowników malutką kangurzycę. Początkowo Kanga nie odstępuje go na krok, a chłopiec coraz bardziej się do niej przywiązuje. Rodzi się między nimi przyjaźń.
Może i pierwsze wrażenie jest takie, że nie jest to książka dla małych dzieci, ale możecie mi wierzyć, że wiek tutaj nie ma znaczenia. Ta książeczka wzruszy nawet dorosłego!

_____________________________________

A teraz coś, na co wszyscy czekali, czyli – K O N K U R S !

Wejdźcie na naszego fb i napiszcie w komentarzu, którą z książek Wydawnictwa Znak z obu naszych wpisów chcielibyście podarować swoim dzieciom najbardziej.

Nagrodą są DWIE książki – “Nowe przygody Bolka i Lolka” oraz “Chłopaki chojraki”.

_____________________________________

Koniecznie zerknijcie na pierwszy wpis z tej serii, jeśli go przeoczyliście: “Książki dla dzieci powyżej 5 roku życia“.

Leave a Reply