Aranżując naszą prywatną przestrzeń staramy się, aby nie tylko wyróżniała się funkcjonalnością, ale także posiadała charakterystyczny styl, który wyróżni ją na tle pozostałych mieszkań. Sposobów jest wiele, począwszy od kolorowych mebli, dodatków czy ścian, które dzięki swojej strukturze wnoszą powiew świeżości i naturalności do przestrzeni. Jako wielbicielka stylu skandynawskiego, nie mogłam nie umieścić na ścianie w salonie kamienia. Nadaje świetny chłodny, surowy klimat, a jednocześnie stanowi oryginalną ozdobę. Co zrobić w przypadku, kiedy kolor wybranej kilka lat wcześniej cegły dziś już mnie nie zachwyca? Nie ma nic prostszego jak jej przemalowanie! Jak to zrobić? Oto odpowiedź!

Kamień charakteryzuje się bogatą, naturalną kolorystyką, zatem jeśli jesteście fascynatami natury i wszystkiego co nawiązuje do stylistyki zgodnej z przyrodą (np. styl skandynawski), to warto pozostawić jego prawdziwy kolor. Dzięki temu zapanuje harmonia, spokój i niesamowicie zrównoważony klimat, wystarczy zaaranżować trochę kwiatów, roślin doniczkowych i nasza oaza gotowa.

Aranżacje wnętrz a różne rodzaje kamienia
Przede wszystkim piaskowiec, marmur, granit, łupek i trawertyn. To właśnie one sprawiają, że nasze wnętrza prezentują się niepowtarzalnie i oryginalnie. Nie są powszechnie stosowane ze względu na swoją wysoką cenę oraz problematyczną strukturę, która nie jest łatwa w utrzymaniu. Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia impregnacja, która uchroni kamień przed ścieraniem się, zabrudzeniami czy ogólnym procesem niszczenia.

Co jednak w przypadku, kiedy naturalny kamienny kolor już nam się znudzi?
Nie ma nic prostszego! Wystarczy sięgnąć po pędzel i go pomalować!

JAK POMALOWAĆ KAMIENNĄ ŚCIANĘ?

1. OCZYŚĆ POWIERZCHNIĘ
Aby cieszyć się oryginalnym wyglądem naszej kamiennej ściany, ważne jest jej odpowiednie oczyszczenie. Dzięki temu pozbędziemy się różnego rodzaju zanieczyszczeń i drobinek, które mogą dostać się pod powierzchnię farby. Na początku powinno się odkurzyć ścianę wąską końcówką odkurzacza, a następnie warto przeczyścić ją wilgotną ściereczką. W ten sposób pozbędziemy się pozostałości kurzu, drobinek piasku czy innych cząsteczek, które mogły się ukruszyć podczas odkurzania.

2. IMPREGNACJA
Każdy kamień powinien być profesjonalnie zaimpregnowany. Ważna jest również regularna pielęgnacja. Na rynku znajdziemy specjalne środki chemiczne, przeznaczone do tego typu nawierzchni. Dzięki temu zapobiegamy wnikaniu w strukturę brudu oraz wilgoci. Dodatkowym plusem, stosowania preparatów do pielęgnacji, jest ochrona kamienia przez zaplamieniem oraz utrzymanie odpowiedniej naturalnej barwy.

3. MALUJ!
Sposób nałożenia farby ma również istotne znaczenie, bowiem chropowata powierzchnia kamienia wyklucza malowanie ścian wałkiem. Możemy nałożyć farbę natryskowo lub pędzlem. Dzięki temu dotrzemy do każdej szczeliny czy zgrubienia.

JAK POMALOWAĆ KAMIENNĄ ŚCIANĘ JAK POMALOWAĆ KAMIENNĄ ŚCIANĘ? JAK POMALOWAĆ KAMIENNĄ ŚCIANĘ?JAK POMALOWAĆ KAMIENNĄ ŚCIANĘ? JAK POMALOWAĆ KAMIENNĄ ŚCIANĘ?

zdj. z Pinterest

I co Wy na to? Myślicie, że kamień na ścianie to fajny sposób na metamorfozę salonu?
Jeśli szukacie ciekawych pomysłów na aranżacje wnętrz zajrzyjcie do serwisu homify, gdzie znajdziecie ich naprawdę sporo. Sama nie wiem, czy potrafiłabym zdecydować się na jedno z proponowanych przez nich rozwiązań.

5 komentarzy

  1. My skorzystaliśmy z produktu, który nazywa się Travertino http://www.e-travertino.com.
    Doskonale imituje trawertyn, który jest dla nas miłą odmianą dla wszechobecnych cegiełek i tego typu wątpliwych upiększeń ścian mieszkań czy domów. Doskonale sprawdza się w dużym salonie i wygląda fenomenalnie.

  2. Mam płytki gipsowe w kolorze beżu w salonie… czekam na moment, w którym będę je mogła pomalować na biało. Tak miało być od początku, ale z racji tego, że wyglądają dobrze bez malowania stwierdziliśmy, że jeszcze się chwilę wstrzymamy a potem odnowimy “look” ;) i tak będzie….

  3. Kornelia Gruszyńska Reply

    Bardzo mi się podoba taka ściana – jest piękna i nadaje charakter wnętrzu – chciałabym taką mieć :) Bardzo ładnie komponuje się z drewnianymi panelami, za wezgłowiem łóżka w sypialni. pozdrawiam :P

Leave a Reply

%d bloggers like this: