Zobaczyłaś jakiś ładny obrazek gdzieś w czeluściach internetu. Stwierdziłaś, że przecież mogłabyś spróbować taki zrobić. Bo ponoć to proste, to całe haftowanie. Odpalasz YouTube’a i nagle okazuje się, że potrafią to też kilkuletnie dzieci. Zakasujesz rękawy i co? Okazuje się, że nie masz w domu nawet igły! O mulinie nie wspomnę, nożyczki dawno stępione… Czas na zakupy! Znajdujesz e-pasmanterię i co? Nie wiesz co tak naprawdę potrzebujesz. A wyskakujące na stronie kolorowe banery zachęcają do dodawania coraz to więcej ze swoich produktów. Ten wpis pomoże ci w 100% odpowiedzieć na pytanie: “co potrzebuję do haftu krzyżykowego?”

Co potrzebuję do haftu krzyżykowego?

  1. WZÓR DO HAFTU KRZYŻYKOWEGO – nie śmiej się, kochana, bo tak naprawdę wiele od niego zależy. Większość hafciarek z pewnością powiedziałaby, że dla nich, numerem jeden jest kanwa do haftu, jednak to wzór gra główną rolę i to on na tej kanwie ma się odpowiednio prezentować. Mam kilka wzorów, które na białej kanwie niestety nie wyglądałyby dobrze, dlatego zmuszona byłam zainwestować w kolorową kanwę. Dlatego tak ważne jest, by to, co chcemy wyhaftować, dobrać do kanwy pod względem kolorystycznym.
    Jeśli, tak jak ja, haftujesz białego królika, to nie dasz go na białej kanwie, bo wizualnie ci na niej zginie i nie będzie go widać, rozumiesz?
  2. KANWA – jest to materiał, na którym na początek będzie ci się najlepiej haftować.

Ja najbardziej lubię haftować na tzw. Aidach. Są to tkaniny o regularnym splocie z wyraźnymi krzyżykami ułatwiającymi haftowanie i określonej gęstości splotu. Gęstość podawana jest w ilości krzyżyków na 10 cm  np. 11ct – 44 k./10 cm (krzyżyki /na centymetry), 14ct – 54 k./10 cm, 16ct – 64 k./10 cm. Występują w różnych kolorach od białego do czarnego, z nićmi metalizowanymi w splocie i farbowane. Występują również w wersji z nadrukowanymi wzorami lub tłem. Możesz je kupować na metry lub w  gotowych arkuszach do konkretnego haftu. Ja najczęściej haftuję na kanwie o gęstości 16ct. Wzór nie jest na niej za bardzo rozciągnięty, ale i nie zmniejszony. Z czasem sama wyczujesz, jaka gęstość kanwy tobie odpowiada najbardziej. Dlatego nie kupuj od razu całej beli kanwy. Próbuj różnych rozmiarów. 

3. IGŁA DO HAFTU – i tu również, jak łatwo się domyślić, mamy ich kilka rodzajów – do haftu krzyżykowego polecam te z tępym czubkiem (nie pohaczysz sobie kanwy, kiedy będziesz starała się trafić w dziurkę). Do haftowania konturów, lubię jednak zmienić igłę na taką z ostrym czubkiem, bo ułatwia mi to przebicie się przez nici. Z igłami i polecaniem konkretnych rozmiarów jest kłopot, bo tak naprawdę każda z nas jest inna, i co innego będzie jej pasować i dobrze leżeć w dłoni. Kup sobie kilka różnych rozmiarów igły i próbuj, którą haftuje ci się najlepiej.
Jak znajdziesz tą najlepszą, a potem zgubisz i będziesz zmuszona używać innej, to poczujesz różnicę i zrozumiesz o co mi chodzi ;)

4. MULINA – tu nie ma zmiennika! MULINA i koniec! Najszersza gama kolorystyczna występuje wśród niemieckiej marki muliny – DMC i takiej marki muliną właśnie haftuję i polecam. Jeden motek nici ma ok. 6 m, więc dość sporo. Każdy motek skręcony jest z 6 cienkich nitek. Haftujesz przeważnie tylko dwoma – więc zobacz na jak długo wystarczy ci jeden motek koloru!
Jeśli niewiele póki co mówi ci rozdwajanie nici, to spokojnie, pokażę Ci wszystko we filmiku, jak zrobić pierwsze krzyżyki, już wkrótce. 

5. TAMBOREK – jest to niezwykle przydatny dodatek – owszem, poradzisz sobie i bez niego, ale wystarczy oprawić w materiał raz, aby docenić mocne naprężenie! Inny wymiar haftu! Tamborki dostępne są w internecie w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, więc wybór najlepszego należy do was. Mój ulubiony rozmiar to 15,5 cm! Niestety często niedostępy w sklepach, więc kiedy tylko zobaczysz, że są dostępne, kupuj w większej ilości! Zawsze warto mieć kilka tamborków w zapasie.
NIE POLECAM BAMBUSOWYCH TAMBORKÓW! Owszem tanie, ale beznadziejnie naciągają materiał. Lepiej dołożyć kilka złotych i kupić porządny, z gumową ramką.

6. NOŻYCZKI – najlepiej małe, ale ostre. Nie musisz inwestować od razu w te złocone, z wymyślnym kształtem. Te służą chyba tylko do pocieszenia oka i do ładnych zdjęć na Instagram. Wystarczą ci najzwyklejsze nożyczki, byle ostre.

7. OŁÓWEK – ostry (!) – po co? By narysować pomocnicze kratki. Jak je zrobić samodzielnie, pokażę Wam w osobnym wpisie już niedługo. Są osoby, które polecą zamiast ołówka samo zmazywalny pisak – moim zdaniem, jest on niestety za gruby do tych małych oczek i niestety… znika z czasem. Ja nie mam cierpliwości poprawiać co chwilę swoje linie pomocnicze. Ołówek nigdy mnie nie zawiódł, a i pozbycie się go po całym procesie haftu jest banalne.
O rysowaniu pomocniczych kratek też będzie filmik.
Tak, są specjalnie kanwy z wyrysowanymi już pomocniczymi kratkami. Ja jednak wolę narysować je samodzielnie. Po co przepłacać? ;) 

8. DŁUGOPIS / CIENKOPIS – do wykreślania na wzorze zrobionych już oczek. Chyba, że pracujesz na kanwie z nadrukowanym wzorem, to sobie podaruj. Ja jednak tego typu obrazków NIGDY nie haftowałam. Nie podoba mi się to. Wolę mieć wzór wydrukowany na osobnej kartce, lepiej wtedy widzę to, co mam zrobić.

W jakie dodatkowe akcesoria do haftu polecam się zaopatrzyć?

  1. BOBINKI – plastikowe (!!!) do nawijania nici – kartonikowe niestety może i tańsze, ale gną się przy dłuższym użytkowaniu
  2. NAKLEJANE NUMERKI NA BOBINKI – ułatwi Wam to szybkie odnalezienie odpowiedniego numeru nici (często na aukcjach na allegro dostaniecie bobinki i numerki na bobinki w jednym zestawie)
  3. POJEMNIK DO PRZECHOWYWANIA NICI – kiedy kupicie sobie bobinki, okleicie je odpowiednim numerem nici i schowacie sobie w pojemniku, życie i haftowanie stanie się przyjemnością. Porządek przede wszystkim, pamiętajcie! A jak oko cieszy taka kolekcja nici w pięknym pudełku! Miodzio, kochane!

co potrzebuję do haftu krzyżykowegoco potrzebuję do haftu krzyżykowego

co potrzebuję do haftu krzyżykowego

co potrzebuję do haftu krzyżykowego

Póki co, to by było na tyle. Najpierw kolekcjonujemy podstawowe narzędzie pracy, a potem przechodzimy do roboty, czyli nauki haftu krzyżykowego. Postaram się Wam poprzez krótki filmik na IG TV pokazać, jak się to robi. Wezmę tylko kilka lekcji od znajomych youtuberek i mam nadzieję wyrobić się z planem jeszcze w tym miesiącu!

A oto linki do moich ulubionych sklepów z akcesoriami do haftu:

W planie mam także nagranie dwóch odcinków pt. ”
Jak przygotować kanwę do haftu krzyżykowego?”,
i “Jak zrobić pierwsze krzyżyki?” – zainteresowane?

Jeśli macie jakieś pytania, odnośnie haftu krzyżykowego, pomysły, co mogę Wam pokazać, to piszcie śmiało w komentarzach.

Wszystkie wpisy odnośnie haftu będą pojawiać się w kategorii wpisów: HAFT KRZYŻYKOWY.

Leave a Reply